Małopolskie Centrum Nauki
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 9100 m2
Data: 2017 r.
Współpraca i wizualizacje: KJ Architekci
O projekcie
Praca konkursowa – wyróżnienie honorowe – Konkurs SARP nr 974 na Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie
Projekt we współpracy z biurem KJ Architekci S.C. (www.kjarchitekci.pl)
Koncepcja Małopolskiego Centrum Nauki zakłada możliwość dojścia pieszego oraz rowerowego do budynku od strony południowej (Pas Startowy) oraz północnej (Al. Generała Bora – Komorowskiego), jak również możliwość dojazdu samochodem osobowym oraz autobusem od strony wschodniej. Ruch zorganizowanych grup jest kierowany na parking na kondygnacji 1., natomiast indywidualnie odwiedzający mają możliwość skorzystania z parkingu na kondygnacji -2. Parking pracowniczy oraz strefa magazynowo – rozładunkowa zostały zlokalizowane w kondygnacji -1.
Z parkingów przeznaczonych dla odwiedzających przewidziano wejście do czterokondygnacyjnego hallu głównego, z którego odbywa się dostęp do funkcjonalnie niezależnych stref podstawowych, jak ekspozycja, część laboratoryjno-warsztatowa, sale konferencyjne oraz skrzydło administracyjne.
Projekt Małopolskiego Centrum Nauki zakłada wzniesienie monolitycznej, spoistej bryły o jednolitym charakterze na całym obwodzie. Projektuje się stonowaną elewację o charakterze horyzontalnym, gdzie kolejno:
- górna część obłej bryły pokryta białą, półmatową okładziną kompozytową o układzie romboidalnym, gdzie wybrane pola zostały przeznaczone pod montaż ogniw fotowoltaicznych z wyraźną ich gradacją w kierunku południowym.
- Podcienia obłej bryły pokryte chromowaną okładziną kompozytową o układzie romboidalnym.
- Dach skośny wokół stropodachu zaprojektowany z materiału zgodnego z dominującym elewacyjnym (białym, półmatowym), z dodatkowym wprowadzeniem elementów dachu zielonego ekstensywnego ze zróżnicowaną roślinnością niską.
- Fasady szklane oraz szklarnia – zaprojektowane w systemie półstrukturalnym, ze szkłem przeziernym. Dodatkowo po stronie wewnętrznej części laboratoryjnej i wystawienniczej projektuje się systemy zacieniające.